Credința care a dus un tânăr în rândul sfinților

Vineri, 26 octombrie 2018, când Biserica Ortodoxă îl prăznuiește pe Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, comunitatea creștină din Lehliu Gară a serbat ocrotitorul bisericii parohiale. Cu acest prilej Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către un sobor fomat din cinci preoți. Sub protia Preacucernicului Părinte Mihail Zotta, Protopop de Lehliu au slujit Preacucernicii Preoți Iamandi Bogdan, Ștefănescu Lucian Bogdan, Cotu Emil Călin și Voicu Daniel Constantin.

În cuvântul de învățătură, Preacucernicul Părinte Voicu Daniel Constantin, paroh al parohiei Lehliu Sat, a prezentat credincioșilor aspecte din viața sfântului prăznuit, îndemnând la o credință marturisitoare prin fapte. Peacucernicul Părinte Mihail Zotta a mulțumit preoților și enoriașilor pentru bucuria comuniunii. După Sfânta Liturghie a fost săvârșită slujba Parastasului pentru fericiții ctitori ai sfântului lăcaș.

La sfârșit, toți participanții la slujbă au primit pachete cu alimente de post, în valoare totală de aproximativ 1.500 lei, oferite prin efortul familiei Constantinescu.

Protopop Mihail Zotta


0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...