Începutul anului școlar întâmpinat cu rugăciuni în școlile Protopopiatului Lehliu

Luni, 10 septembrie 2018, după o vacanţă frumoasă şi plăcută, a început noul an şcolar, cu o semnificaţie deosebită pentru cei care îi trec pragul cuprinşi de dorinţa acumulării a cât mai multe cunoștințe folositoare pentru viaţa de zi cu zi.

În acest context, preoții Protopopiatului Lehliu au săvârșit în toate școlile din parohiile păstorite slujba de Te-Deum. Ca în fiecare an, copiii și tinerii s-au rugat împreună cu preoții ca Domnul milostivirii să binecuvinteze curgerea acestui nou an școlar și să reverse asupra lor „duhul înțelepciuni și al înțelgerii”. 

În cuvintele adresate elevilor, părințiilor și cadrelor didactice, preoții au subliniat că modelarea caracterului moral-religios, în comuniune, prin iubire, trebuie sa urmeze formării cognitive ca, astfel, copiii și tineri să crească atât intelectual, cât și spiritual-duhovnicesc ca să fie „mângâiere părinților lor și întărire Bisericii noastre Ortodoxe”. 

La sfârșitul programului liturgic slujitorii au transmis cuvântul Preaferictului Părinte Patriarh Daniel la început de an școlar. 


0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...