Hramul Parohiei Lehliu Gară. Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici

Sfinte Cuvioase Părinte Irodion, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi

(Paraclisul Sfântului Cuvios Irodion de la Lainici)

Joi, 3 mai 2018, momentul serbării Sfântului Cuvios Irodion de la Lainici în Biserica Ortodoxă, a reprezentat un moment festiv pentru parohia Lehliu Gară, care a prăznuit cel de-al doilea hram al bisericii. Sfânta Liturghie a fost săvârşită de către un sobor format din şapte preoţi. Sub protia Preacucernicului Părinte Mihail Zotta, Protopop de Lehliu au slujit Preacucernicii Preoţi Iamandi Bogdan, Ştefănescu Lucian Bogdan, Cotu Emil Călin, Dulea Marcel, Voicu Daniel Constantin şi Dragomir Claudiu. În cuvântul de învăţătură, Preacucernicului Părinte Dragomir Claudiu a vorbit celor prezenţi despre viaţa şi minunile Sfântului Cuvios prăznuit.

A fost săvârşită apoi slujba parastasului pentru fericiţii ctitori şi pentru preoţii care au slujit în parohia Lehliu Gară. În cuvântul de final Preacucernicului Părinte Protopop a mulţumit preoţilor şi credincioşilor pentru împreuna-slujire.

Protopop Mihail Zotta
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...