72 de ani de la sfințirea bisericii parohiale Lehliu Gară I. Slujire arhierească

72 de ani de la sfințirea bisericii parohiale LehliuGară I

Duminică, 11februarie 2018, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit SfântaLiturghie la Biserica din Lehliu Gară cu hramurile „Sfântul Mare MucenicDimitrie Izvorâtorul de Mir” și „Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici”.

În aceastăperioadă, cu 72 de ani înainte, vrednicul de pomenire Episcopul Chesarie alConstanței a târnosit singura biserică parohială din Lehliu Gară. PreasfințitulPărinte Episcop Vincențiu a fost prezent în mijlocul comunității parohialepentru a marca acest eveniment istoric pentru parohia Lehliu Gară, prinsăvârșirea Sfintei Liturghii Arhierești.

Slujire în sobor la parohia Lehliu Gară

Sub protiaPreasfinției Sale au slujit preacucernicii părinţi consilieri Daniel - FlorinEnaşcu, Florin Ionescu, Ioan - Florin Simion, Nicuşor - Silviu Dascălu șiMarius - Gabriel Purcărea, preacucernicul părinte Mihail Zotta, Protopop deLehliu, preacucernicul părinte Necula Marian, Protopop de Oltenița șipreacucernicul părinte Ilie Ramon Eugen, Protopop de Călărași, preoţi şidiaconi.

PS Vincențiu. Cuvânt de învățătură pentrucredincioșii parohiei Lehliu Gară

În cuvântul Său,Preasfinţitul Chiriarh a vorbit despre a vorbit despre acest popas duhovnicescdin perioada Triodului, premergător Postului Mare, despre a doua venire aMântuitorului Iisus Hristos, întru slava Tatălui Său cu sfinții îngeri, toateneamurile fiind chemate la Judecată, fiecare, răspunzând după faptele sale.

Preasfinția Sa aîmpărtășit toți copiii prezenți la Sfânta Liturghie și le-a dăruit câte ocruciuliță ca semn al prezenței chiriarhale în această parohie.

S-a săvârșitslujba parastasului pentru fericiții ctitori și ajutători ai bisericii.

Icoana Făcătoare de minuni a Maicii Domnului Xeniala parohia Lehliu Gară

Cubinecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu a fost adusă spreînchinarea credincioșilor Icoana Făcătoare de minuni a Maicii Domnului Xeniacare străjuiește Schitul Horia din Episcopia Sloboziei și Călărașilor.

După SfântaLiturghie, a binecuvântat toți credincioșii prezenți și i-a îndemnat săparcurgă acest Post în pace, rugăciune și fapte bune.

[https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/11-16-16-39.148123 11 feb 2018 - Lehliu Gara default.JPG]
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...