Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, ocrotitorul Parohiei Lehliu Gară

Data de 26 octombrie, când Biserica Ortodoxă îl prăznuieşte pe Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, reprezintă o sărbătoare aparte pentru credincioşii parohiei Lehliu Gară, sfântul mucenic fiind ocrotitorul bisericii parohiale.

În anul 2017 sărbătoarea a fost marcată prin săvârşirea Sfintei Liturghii de către un sobor format din şapte preoţi.

Sub protia preacucernicului părinte Mihail Zotta, Protopop de Lehliu, au slujit preacucernicii părinţi Iamandi Bogdan, Ştefănescu Lucian Bogdan, Cotu Emil Călin, Dobre Iulian, Grigore Eugen Cristian şi Polămănescu Florin.

În cuvântul de învăţătură, preacucernicul părinte Grigore Eugen Cristian a prezentat credincioşilor aspecte din viaţa Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, evidenţiind curajul pe care sfântul l-a avut în mărturisirea credinţei creştine.

După Sfânta Liturghie a urmat slujba Parastasului pentru ctitorii sfântului lăcaş.

La finalul slujbei, toţi participanţii au primit pachete cu alimente, puse la dispoziţia Comitetului Parohial de către familia domnului Constantinescu Emil.

Protopop Mihail Zotta
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...