Sfinte Mucenice Dimitrie, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi

Miercuri, 26 Octombrie 2016, biserica parohiei Lehliu Gară a îmbrăcat haine de sărbătoare, prăznuindu-şi ocrotitorul, pe Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir. Cu ocazia acestui eveniment festiv din viaţa parohiei, Sfânta Liturghie a fost săvârşită de către un sobor format din şase preoţi. Sub protia Preacucernicului Părinte Mihail Zotta, Protopop de Lehliu, au slujit preacucernicii preoţi Iamandi Bogdan, Ştefănescu Lucian Bogdan, Voicu Daniel Constantin, Cotu Emil Călin şi Dragomir Claudiu, cărora li s-au adăugat un număr însemnat de credincioşi din parohie. În cuvântul de învăţătură, Preacucernicul Părinte Voicu Daniel Constantin a prezentat aspecte din viaţa Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, evidenţiind rolul pe care familia l-a avut în viaţa sfântului, îndemnând pe credincioşi să apere valorile familiei creştine.

La sfârşitul slujbei a fost săvârşită slujba Parastasului pentru cei adormiţi care au purtat numele sfântului prăznuit.

Protopop Mihail Zotta
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...