Procesiune cu sfinte moaşte în Protopopiatul Lehliu

Duminică, 25 Octombrie 2015, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte VINCENŢIU, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, Moaştele Sfântului Ierarh Nectarie, de la Catedrala din Urziceni, au fost purtate în procesiune pe străzile oraşului Lehliu Gară, Protopopiatul Lehliu. La eveniment au participat Preacucernicii Părinţi Protopopi Stancu Bogdan Ionuţ şi Zotta Mihail, reprezentanţi ai Autorităţilor Locale şi Judeţene, 54 de preoţi din Protopopiatul Lehliu, copiii Şcolii Generale şi ai Liceului din Lehliu Gară împreună cu doamnele directoare, copii ai Şcolii Generale Dor Mărunt şi aproximativ 800 de credincioşi.

Sfintele Moaşte au fost depuse spre închinare în biserica parohiei Lehliu Gară, care îl are ca ocrotitor pe Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, prăznuit în data de 26 Octombrie. La sfârşitul Slujbei de mulţumire, Preacucernicul Părinte Stancu Bogdan, Protopop de Urziceni a vorbit credincioşilor prezenţi despre importanţa evlaviei către sfinţi, care sunt rugători pentru noi înaintea Sfintei Treimi. Preacucernicul Părinte Zotta Mihail, Protopop de Lehliu, a mulţumit Preasfinţitului Părinte VINCENŢIU, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, pentru binecuvântare şi sprijin în organizarea procesiunii, Autorităţilor Locale pentru implicare, preoţilor şi credincioşilor pentru participare.

A urmat Acatistul Sfântului Ierarh Nectarie, moment în care credincioşii s-au închinat Sfintelor Moaşte şi au înălţat rugăciuni.

Protopop Zotta Mihail
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...