Prăznuirea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir

Luni, 26 Octombrie 2015, parohia Lehliu Gară şi-a serbat ocrotitorul, Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir. Sfânta Liturghie a fost săvârşită de către un sobor format din preacucernicii preoţi Zotta Mihail, Protopop de Lehliu, Iamandi Bogdan şi Ştefănescu Lucian Bogdan, slujitori la parohia sus menţionată, Ţiţeică Florin, secretar al Protopopiatului Lehliu şi Cotu Emil Călin, paroh al parohiei Valea Presnei.

În cuvântul de învăţătură, Preacucernicul Părinte Protopop Zotta Mihail a prezentat aspecte din viaţa Sfântului Dimitrie apoi i-a îndemnat pe cei prezenţi să îl ia pe sfânt ca exemplu de statornicie în credinţă dar şi curaj în mărturisirea învăţăturii creştine aducând ca suport cuvintele Sfântului Apostol Pavel, care afirmă Cu inima se crede spre dreptate iar cu gura se mărturiseşte spre mântuire (Romani X, 10).

La sfârşitul slujbei a fost săvârşită slujba Parastasului pentru ctitorii sfântului lăcaş apoi credincioşii prezenţi au primit pachete cu alimente

Protopop Zotta Mihail
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...