Te Deum la începutul noului an bisericesc la parohia Lehliu Gară

Potrivit Sfintei Tradiţii, aceasta este ziua în care Mântuitorul Iisus Hristos şi-a început activitatea pe pământ și potrivit acestui temei, Sfinţii Părinţi de la Sinodul I Ecumenic de la Niceea din anul 325 au rânduit să se sărbătorească data de 1 septembrie ca un început al mântuirii creştinilor. Și în parohia Lehliu Gară acest eveniment a fost marcat prin săvârșirea slujbei Te Deum-ului, marți 1 septembrie 2015, de către preoții slujitori ai parohiei alături de credincioși.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej Preacucernicul Preot Paroh Iamandi Bogdan a îndemnat enoriașii la cinstirea acestei zile arătând că ,,toate sărbătorile din calendarul nostru gravitează în jurul acestei zilei. Astfel, anul bisericesc se încheie în luna august, când avem sărbătorile Adormirii Maicii Domnului la 15 august şi Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul, la 29 august şi începe imediat, la 8 septembrie, cu Naşterea Maicii Domnului. Tot la 1 septembrie, inima creştinismului răsăritean pentru mai bine de o mie de ani – Imperiul Bizantin – îşi începea noul an. Acesta este și sensul cuvântului de la începutul sinaxarului – indict[i]on. Prima zi a calendarul constantinopolitanilor se numea indict[i]on, adică prăznuirea momentului în care Dumnezeu a început crearea lumii.”
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...