Concurs de creție literară la parohia Lehliu Gară

Duminică, 7 iunie 2015, „Duminica Tuturor Sfinților”, în parohia Lehliu Gară „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”, a avut loc premierea celor mai bune lucrări la cele două concursuri prilejuite de „2015 Anul omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi şi Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii” – organizate de parohia noastră cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor.

Primul dintre acestea având ca temă personalitatea Sfântului Ioan Gură de Aur și impactul lui asupra tinerilor azi, a adus în atenția celor care au jurizat lucrări foarte bune ale tinerilor de la liceul „Alexandru Odobescu” din Lehliu Gară, eseuri având subiecte precum „Învățăturile Sfântului Ioan Gură de Aur în viața tinerilor” sau „Sfântul Ioan Gură de Aur o flacără a credinței” fiind doar câteva din subiectele abordate și premiate.

Un al doilea concurs desfășurat în perioada 1 martie -1 iunie 2015, a propus tinerilor de la același liceu crearea de prezentări în programul PowerPoint, având ca temă generală „Parohia Mea”. Au fost abordate subiecte diverse precum istoricul parohiei, activitățile cu tinerii sau o prezentare a veșmântului pictural în imagini al bisericii parohiale, toate proiectele premiate urmând a fi prezentate credincioșilor în programul catehetic pentru adulți desfășurat în fiecare sâmbătă seara în parohia noastră.

Tinerii ostenitori au primit premii constând în cărți, reviste, CD-uri și DVD-uri având subiecte religioase, colportaj religios dar mai presus de toate aprecierea credincioșilor pentru râvna lor.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...