Taina Sfântului Maslu la parohia Lehliu Gară

Taina celor șapte ungeri binecuvântate sau ,,Taina Sfântului Maslu”, a fost săvârșită într-un sobor de șapte preoți în biserica parohială cu hramurile ,,Sfântul Mare Mucenic Dimitrie și Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici” din Lehliu Gară, înaintea începerii postului ,,Sfinților Apostoli Petru și Pavel”, vineri 5 iunie 2015.

Sub protia Preacucernicului Părinte Protopop Zotta Mihail au slujit la acest maslu de obște, alături de preoții parohiei și preacucernicii preoți: Țițeică Florin, Voicu Daniel, Dragomir Claudiu și Tudose Irinel. Cuvântul de învățătură rostit de Preacucernicul Părinte Tudose Constantin Irinel s-a concretizat într-o expunere succintă dar frumos argumentată a diferenței dintre omilie și cateheză, urmată de prezentarea unei cateheze ,,Despre Taina Sfântului Maslu”.

Credința și evlavia care ne pregătesc pentru începutul acestui post s-au materializat și în această frumoasă slujbă dătătoare prin rugăciunile preoților și ale credincioșilor de mari și minunate daruri.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...