Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici, ocrotitorul parohiei Lehliu Gară

Duminică, 3 mai, biserica parohiei Lehliu Gară I şi-a serbat cel de-al doilea hram, pe Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici.

Momentul festiv a fost marcat prin slujirea Acatistului Sfântului Cuvios Irodion şi a Sfintei Liturghii de către un sobor format din Preacucernicii Preoţi, Zotta Mihail, Protopop de Lehliu, Iamandi Bogdan, paroh al parohiei Lehliu Gară, Ştefănescu Lucian Bogdan, slujitor la parohia Lehliu Gară, Ţiţeică Florin, Secretar al Protopopiatului şi Voicu Daniel Constantin, paroh al parohiei Lehliu Sat.

După Sfânta Liturghie a fost sfinţită o icoană a hramului împreună cu un rând de veşminte preoţeşti, pentru fiecare din cei trei preoţi slujitori la această biserică, oferite de credincioşi ca dar pentru pregătirea sfinţirii picturii bisericii de către Preasfinţitul Părinte VINCENŢIU, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, ce se va desfăşura în data de 17 mai 2015.

La sfârşitul slujbei a fost săvârşită slujba Parastasului pentru ctitorii sfântului lăcaş.

Preot Protopop Zotta Mihail
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...