Liturghie şi Mărturisire

Vineri 3 aprilie 2015 la parohia Lehliu Gară a fost săvârşită Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite.

Această sfântă slujbă este una specială ce se săvârşeşte în perioada postului mare şi care anticipează Învierea lui Hristos.

La această podoabă a slujbelor din perioada postului Paştelui au participat credincioşii parohiei şi elevii Şcolii Generale din localitate însoţiţi de profesorul de religie domnul Sandu Constantin. Cuvântul de învăţătură rostit de Preacucernicul Preot Ştefănescu Lucian Bogdan, preot la parohia Lehliu Gară I ,,Izvorul Tămăduirii’’ a făcut o generoasă prezentare a istoricului şi semnificaţiei celei de a treia liturghii a Bisericii noastre.

Urmând protocolului de colaborare cu Şcoala Generală şi programului stabilit între preoţii slujitori şi profesorul de religie, elevii s-au spovedit în cadrul Tainei Mărturisirii primind alături de sfaturi şi poveţe ziditoare de suflet şi iconiţe.

Acţiune v-a continua şi în Săptămâna Mare, pentru toţi copii care vor dori ca în preajma marelui praznic al Învierii Domnului să-l primească pe Hristos.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...