Ziua Națională în parohia Lehliu Gară
![](https://protoierialehliu.ro/files/images//2014/12/Te-Deum-1-dec-2014-11.jpg)
Ziua de 1 Decembrie este o zi de recunoştinţă şi de mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru marele dar al unităţii şi libertăţii naţionale, dobândit de poporul român prin credinţă puternică şi luptă jertfelnică de-a lungul a multor secole de suferinţă creştineşte indurate.
La acest moment aniversar şi în biserica cu hramul ,,Sfântul Mare Mucenic Dimitrie,, din Lehliu Gară, a fost săvârşită slujba de Te Deum şi de pomenire a eroilor, urmată de un cuvânt de învăţătură al preacucernicului părinte paroh Iamandi Bogdan, despre semnificaţia religioasă profundă a acestei zile care rememorează Marea Unire de la 1 Decembrie 1918 a tuturor provinciilor româneşti într-un stat român unitar.
![](https://protoierialehliu.ro/files/images//2014/12/Te-Deum-1-dec-2014-21.jpg)