Biserica din Lehliu Gară şi-a serbat hramul

În data de 26 octombrie, ca în fiecare an, biserica din oraşul Lehliu Gară îşi cinsteşte ocrotitorul, pe Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir. Sfânta Liturghie a fost săvârşită de către un sobor format din preacucernicii preoţi Zotta Mihail, Protopop de Lehliu, Iamandi Bogdan, Ştefănescu Lucian Bogdan, Voicu Daniel Constantin, Marian Adrian şi Grigore Eugen Cristian. În acest an, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte VINCENŢIU, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, a fost depusă, spre închinare, racla cu Sfintele Moaşte de la Mănăstirea Radu Negru, judeţul Călăraşi.

Din partea autorităţilor locale au participat domnul Iulian Iacomi, primar al oraşului Lehliu Gară şi doamna viceprimar Ştefania Moga. În cuvântul de învăţătură, preacucernicul părinte, Marian Adrian, a vorbit despre sfinţi, care sunt călăuzitori ai noştri în obţinerea Împărăţiei lui Dumnezeu. După oficierea Sfintei Liturghii a fost săvârşită Sfânta Taină a Maslului apoi pomenirea ctitorilor sfântului lăcaş. La sfârşitul slujbei, toţi credincioşii prezenţi au primit, conform tradiţiei, pachete cu alimente din partea consiliului parohial.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...