Maslu de obște la parohia Lehliu Gară

Și în ultima vinere din luna august, conform unei tradiții obișnuite la parohia Lehliu Gară “Sfântul Dimitrie” s-au reunit mai mulți sfințiți slujitori pentru a săvârșii în comuniune Taina Sfântului Maslu. Pentru că această zi de 29 august 2014, a coincis și cu praznicul „Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul” după săvârșirea Sfintei Liturghii, sub protia Preacucernicului Părinte Protopop Zotta Mihail, au slujit la acest maslu de obște, alături de preoții parohiei și preacucernicii preoți: Minea Cosmin, Zamfira Ion, Staicu Sorin, Dulea Marcel, Cazacu Aurelian.

Cuvântul de învățătură rostit de preacucernicul părinte protopop de Lehliu a corelat viața și învățăturile Sfântului Ioan Botezătorul expuse în evanghelii cu Taina Sfântului Maslu.

Credincioșii prezenți au adaugat rugăciunii și postului, caracteristice acestei zile și binecuvântarea ungerii cu untdelemnul sfințit de la taina maslului și învățăturile ziditoare de suflet desprinse din predica zilei și cuvântul de învățătură.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...