Prăznuirea Sfântului Tămăduitor Pantelimon la parohia Lehliu Gară

Perioada 25 – 27 iulie 2014 a fost caracterizată printr-un program liturgic deosebit la parohia Lehliu Gară. Motivul l-a reprezentat prăznuirea Sfântului Pantelimon, hramul bisericii aflate în construcţie în cartierul nou.

Programul liturgic a fost compus dintr-o procesiune, slujbe de mulţumire, acatiste, paraclise, vecernie, utrenie, Sfânta Liturghie în sobor ş Sfântul Maslu. Procesiunea s-a desfăşurat în data de 25 iulie, între biserica parohiei Lehliu Gară II şi biserica parohiei Lehliu Gară I.

Soborul format din zece preoţi, împreună cu un număr însemnat de credincioşi, au primit părticele din moaştele Sfântului Ierarh Nicolae, Epitrahilul Sfântului Grigorie Decapolitul şi Icoana Maicii Domnului Dulcele sărut, apoi, intonând cântări bisericeşti le-au purtat prin oraş, depunându-le spre închinare la biserica Sfântul Mare Mucenic Dimitrie unde a fost săvârşită slujba de Te-Deum apoi Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae. Ciclul zilelor de sărbătoare s-a încheiat duminică prin săvârşirea Acatistului Sfântului Pantelinon, a Sfintei Liturghii în sobor şi a Sfântului Maslu.

Răspunsurile la strană au fost date de membrii Corului Sfântul Andrei Criteanul al Protopopiatului Lehliu.

Din soborul clericilor au făcut parte preacucernicii preoţi Zotta Mihail, Protopop de Lehliu, Iamandi Bogdan, Ştefănescu Lucian Bogdan, Straton Georgian Ermil, Sasu Florian, Miroş Gheorghe, Cioacă Marius, Tudose Constantin Irinel, şi Ţeică Florin, Dragomir Claudiu, Voicu Daniel, Marian Adrian şi Tipa Gheorghiţă. Alături de credincioşi au participat reprezentanţi ai autorităţilor locale, care s-au implicat atât în lucrările de renovare şi înfrumuseţare a bisericii parohiei Lehliu Gară I cât şi în lucrările de construcţie desfăşurate la biserica parohiei Lehliu Gară II.

Acest prazic a făcut parte dintr-un program amplu de activităţi culturale la nivelul oraşului Lehliu Gară, desfăşurat cu ocazia Zilelor Oraşului.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...