„Datori suntem noi cei tari, să putăm slăbiciunile celor neputincioşi…”

Urmând cuvântului Sfântului Apostol Pavel, în al cărui post ne-am aflat: „Fraţilor, datori suntem noi, cei tari, să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră; ci fiecare dintre noi să caute să placă aproapelui său la ce este bine, spre zidire”(Romani 15,1), vineri 27 iunie 2014, preoţi şi credincioşi s-au adunat deopotrivă în biserica cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Lehliu Gară, pentru a purta în rugăciunile lor pe cei neputincioşi trupeşte şi sufleteşte, la Sfânta Taină a Maslului.

Cei nouă preoţi slujitori, sub protia preacucernicului părinte protopop Zotta Mihail, au slujit conştienţi că Taina Sfântului Maslu, ajutată de rugăciune şi de post, nu doar vindecă, ci şi zideşte sufleteşte pe cei care în număr mare şi cu credinţă participă la ea.

Cuvântul de învăţătură rostit de preacucernicul părinte protopop Zotta Mihail, a acoperit şi lămurit învăţăturile pe care le desprindem din fragmentele apostolice citite la sfânta slujbă, aparţinând Sfântului Apostol Pavel, cel pe care peste doar câteva zile aveam să-l prăznuim, alături de Sfântul Apostol Petru.

Bucuria slujirii a fost urmată de o agapă frăţească oferită de Comitetul Parohial.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...