Înălțarea Domnului la parohia Lehliu Gară

Prăznuită la 40 de zile după Înviere, în joia din săptămâna a VI, sărbătoarea Înălțării Domnului, este chipul deplinei îndumnezeiri a umanității Lui, o mărturie a faptului că omul a fost creat pentru veșnicie. Este totodată și ziua în care potrivit unei hotărâri a Sfântului Sinod din anul 1920, reconfirmată în anii 1999 și 2001, cinstim pomenirea tuturor „fericiților întru adormire eroi, ostași și luptători români, din toate timpurile și locurile, căzuți pe câmpurile de luptă, în lagăre și în închisori pentru apărarea patriei și a credinței străbune, pentru reîntregirea neamului, pentru libertatea și demnitatea noastră”.

În biserica parohială „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” evenimentul religios a fost marcat prin participarea la Sfânta Liturghie a unui număr mare de credincioși iar alături de ei peste 70 de copii ai Grădiniței și ai Școlii Generale din localitate, însoțiți de dascălii lor, au participat la slujbă. Cea mai mare parte a lor s-au împărtășit și au primit daruri din partea parohiei. Educatorii, învățătorii și profesorii lor, le-au prezentat apoi semnificația profundă a acestei zile atât din punct de vedere religios cât și patriotic, o componentă a educației tinerei generații, care, așa cum aprecia preotul paroh Iamandi Bogdan în predica zilei, este trecută prea ușor cu vederea de învățământul românesc.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...