Familia creştină azi, între credinţă şi societate

În data de 14 mai 2014, ca urmare a parteneriatului încheiat între Protopopiatul Lehliu şi Liceul „Alexandru Odobescu” din Lehliu Gară, s-a desfăşurat în incinta unităţii de învăţământ acţiunea „Familia creştină azi, între credinţă şi societate”.

Au participat membrii Clubului Tinerilor Ortodocşi, dar şi colegii lor din clasele a IX-a şi a XI-a B, profilul Filologie, coordonaţi de părintele profesor Adrian Marian, precum şi de cele două reprezentante ale Biroului de Asistenţă Socială al Protopopiatului Lehliu.

A fost proiectat un material în format power-point despre semnificaţia teologică a familiei, rolul ei în societate, dar şi provocările contemporane la care este supusă.

Prezentarea a fost presărată cu discuţii libere şi dezbateri, în timpul cărora elevii şi-au exprimat opiniile, îndoielile şi opţiunile. Concluzia principală a fost aceea că doar iubirea care îşi trage seva din credinţa creştină, poate constitui un suport real pentru o căsnicie trainică şi fericită.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...