Ziua Adolescentului la Parohia Lehliu-Gară

Vineri, 9 mai 2014, în biserica – „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” – a parohiei Lehliu Gară I, a avut loc prezentarea unei teme de interes pentru tineri, sub genericul „Rostul meu este să împart lumină”.

Acţiunea şi-a propus să marcheze într-un mod diferit şi inedit „Ziua Adolescentului”. Moderatori au fost preacucernicul preot Iamandi Bogdan, preot paroh la parohia gazdă şi preacucernicul preot Marian Adrian, coordonator al Clubului Tinerilor Ortodocşi, din cadrul Liceului ,,Alexandu Odobescu” – Lehliu Gară.

Problematica descoperirii personalităţii, ce factori contribuie şi cum dezvoltă tinerii pozitiv identitatea unei persoane, dacă şi ce rol au modelele în formarea identităţii, care sunt şansele ca tinerii să aleagă drumul potrivit în condiţiile politice, sociale, economice şi culturale existente în ţara noastră, au fost idei derulate pe parcursul prezentării care a provocat pe adolescenţii prezenţi.

Demersul a avut şi menirea de a-i apropia pe aceştia de Biserică, iar succesul a fost demonstrat prin interesul tinerilor ascultători, care au propus noi şi interesante teme pentru a fi dezbătute în cadrul unor astfel de viitoare întâlniri, pe care parohia în colaborare cu tinerii ortodocşi le vor derula.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...