Sfântul Cuvios Irodion – „Luceafărul de la Lainici”

Începând de anul acesta prin binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Vincenţiu, credincioşii parohiei Lehliu Gară I, au un al doilea sfânt ocrotitor şi mijlocitor în ceruri pentru ei, pe Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici. Al doilea hram al parohiei a fost serbat pentru prima dată în 2014, anul în care se împlinesc 260 de ani de la începutul păstoririi sale ca stareţ al mănăstirii Lainici şi 5 ani de la aflarea cinstitelor sale moaşte şi a canonizării sale de către Sinodul Bisericii Ortodoxe Române.

După săvârşirea Sfintei Liturghii, preacucernicul preot paroh Iamandi Bogdan a ţinut un cuvânt de învăţătură despre ucenicul şi duhovnicul Sfântului Ierarh Calinic, accentuând nevoinţa şi calităţile duhovniceşti excepţionale ale Sfântului Cuvios Irodion de la Lainici, prăznuit în această zi de început a lunii mai. A urmat apoi citirea acatistului celui supranumit de contemporani „Luceafărul de la Lainici”, la slujbă participând alături de preacucernicul părinte protopop Zotta Mihail, preoţii slujitori ai parohiei şi preacucernicii preoţi slujitori Tipa Gheorghiţă, Moga Victor Cristian, Ţiţeică Florin, Grigore Eugen Cristian, autorităţi locale şi credincioşi ai parohiei. Ziua de 3 mai 2014, ziua cinstirii Sfântului Irodion în biserica al cărui hram îl poartă, a continuat cu prezentarea unui documentar despre viaţa şi minunata descoperire a moaştelor sale. Toţi cei prezenţi au primit acatiste ale sfântului patron al bisericii parohiale, şi au fost îndemnaţi de preoţii slujitori la împreună rugăciune, ca prin mijlocirea sfântului, moaştele sale să poposească şi în biserica noastră. Acţiunile dedicate Sfântului Irodion vor continua anul acesta prin popularizarea imaginii sale în rândul credincioşilor lehlieni prin documentare, pelerinaje la mănăstirea Lainici, distribuirea gratuită de iconiţe cu imaginea sfântului şi cărţi despre viaţa, activitatea şi minunile sale, dar şi prin acţiuni, alături de grupurile de cateheză pentru copii şi adulţi din cadrul parohiei. Această sfântă şi binecuvântată zi s-a încheiat printr-o agapă frăţească, oferită de comitetul de femei tuturor celor prezenţi la prăznuire.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...