Clubului Tinerilor Ortodocşi la slujba Canonului celui Mare

Frumoasa slujbă a „Canonului celui Mare” al Sfântului Andrei Criteanul, a fost săvârşită miercuri, 2 aprilie 2014, în biserica parohială „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Lehliu Gară, de un sobor de preoţi din care au făcut parte preacucernicul preot paroh Iamandi Bogdan, preacucernicul preot coslujitor Ştefănescu Lucian Bogdan şi preacucernicul preot Marin Adrian.

La acest dialog al omului păcătos cu propria sa conştiinţă, luminată de citirea sfintei scripturi care este Canonul cel Mare, au participat alături de credincioşii parohiei şi tinerii din cadrul „Clubului Tinerilor Ortodocşi” sub coordonarea preotului profesor Marin Adrian.

Principalele momente ale minunatului imn liturgic supranumit „Canonul de Pocăinţă” al Sfântului Andrei Criteanul, au fost punctate printr-un cuvânt de învăţătură susţinut după Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul de preacucernicul preot coslujitor Ştefănescu Lucian Bogdan, profesor şi el la liceul „Alexandru Odobescu” din Lehliu Gară, unde activează elevii din cadrul „Clubului Tinerilor Ortodocşi”.

Alături de aceste necesare lămuriri au fost prezentate viaţa şi activitatea marelui episcop misionar care a fost Sfântul Andrei Criteanul, dar şi îndemnuri pentru tineri, la postire şi viaţă creştinească curată, împreună cu invitaţia de a se mărturisi şi de a primi Sfintele Taine ale Spovedaniei şi Împărtăşaniei în acest binecuvântat post al Paştelui.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...