Hramul parohiei Lehliu Gară

Parohia Lehliu Gară şi-a serbat ocrotitorul pe "Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir" sâmbătă, 26 octombrie 2013.

În biserica parohială împodobită printr-un nou şi frumos veşmânt pictural, încă din seara zilei de 25 octombrie 2013, a fost adusă de la schitul Horia, spre închinare, copia icoanei Xenia, reproducere a originalului aflat la sfânta mănăstire Kato Xenia din Grecia şi s-au desfăşurat slujbe (acatiste, paraclise, sfânta Taină a Maslului) care au marcat acest eveniment din viaţa parohiei.

În zilele următoare 26 şi 27 octombrie 2013, programul duhovnicesc a continuat cu Sfânta Liturghie în sobor şi alte rugăciuni la care au participat preoţi din Protopopiatul Lehliu, credincioşi din oraşul Lehliu Gară şi localităţile învecinate, autorităţi locale şi centrale.

Răspunsurile la strană au fost date de Corala "Sfântul Andrei Criteanul" a Protopopiatului Lehliu.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...