Lecţie de catehizare la parohia Lehliu Gară

Marţi, 02.04.2013 s-a desfăşurat lecţia demonstrativă de catehizare la parohia Lehliu Gară, susţinută de părintele Ştefănescu Lucian Bogdan, preot III la această parohie.

Tema, "Crearea lumii văzute", a fost expusă copiilor, atât la nivel vizual cât şi la nivel ideatic, făcându-se apel la informaţii din geografie, botanică şi astronomie, prezentate într-o manieră dinamică şi bazată pe un suport tehnic modern (planşe de lucru, imagini, film religios).

La această lecţie a participat părintele Constantin Pătraşcu, Inspector pentru catehizarea tineretului în cadrul Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, alături de preoţii care fac parte din Cercul Pastoral Lehliu Gară.

Copiii prezenţi au învăţat că lumea a fost adusă la existenţă din nimic de către Dumnezeu şi a luat formă treptat tot prin lucrarea lui Dumnezeu. În cuvântul de la finalul lecţiei, preacucernicul părinte Inspector Constantin Pătraşcu a menţionat importanţa anului 2013 ca an în care se împlinesc două decenii de la înfiinţarea Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, oferind tuturor copiilor revista "Bărăganul Ortodox".
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...