Hramul parohiei Lehliu Gară

Parohia Lehliu Gară şi-a sărbătorit ca în fiecare an ocrotitorul, pe 26 octombrie, pe Sfântul Mare Mucenic Dimitrie.

Încă din ajunul sărbătorii a fost săvârşită slujba vecerniei şi a acatistului în prezenţa a numeroşi credincioşi. În ziua praznicului, Sfânta Liturghie a fost săvârşită în sobor, alături de cei trei preoţi ai parohiei slujind şi preoţii parohiilor Lehliu Sat, Răzvani şi Frăsinetul de Jos.

Cuvântul de învăţătură rostit de preotul Marin Adrian, preot II, la parohia Lehliu Sat a fost axat pe comentarea troparului sfântului legat de viaţa şi pătimirea acestuia.

Sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, a fost un prilej de aleasă bucurie pentru credincioşii acestei comunităţi parohiale, unii dintre ei închinători în mai multe ocazii la moaştele Sfântului în Tesalonic.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...